Fugle (Aves):

 

Andefugle

(Anseriformes):

 

Svaner, gæs og ænder

(Anatidae):

 

Atlingand

(Anas querquedula)

 

Bjergand

(Aythya marila)

 

Blisgås

(Anser albifrons)


Bramgås

(Branta leucopsis)

 

Canadagås

(Branta canadensis)

 

Edderfugl

(Somateria mollissima)

 

Gravand

(Tadorna tadorna)

 

Gråand

(Anas platyrhynchos)

 

Grågås

(Anser anser)

 

Havlit

(Clangula hyemalis)

 

Hvinand

(Bucephala clangula)

 

Knarand

(Anas strepera)

 

Knopsvane

(Cygnus olor)

 

Kortnæbbet gås

(Anser brachyrhynchus)

 

Krikand

(Anas crecca)

 

Lille Skallesluger

(Mergellus albellus)

 

Lysbuget knortegås

(Branta bernicla hrota)

 

Mandarinand

(Aix galericulata)

 

Pibeand

(Anas penelope)

 

Pibesvane

(Cygnus columbianus)

 

Sangsvane

(Cygnus cygnus)

 

Skeand

(Anas clypeata)

 

Sortand

(Melanitta nigra)

 

Spidsand

(Anas acuta)

 

Stor skallesluger

(Mergus merganser)

 

Sædgås

(Anser fabalis)

 

Taffeland

(Aythya ferina)

 

Tajgasædgås

(Anser fabalis fabalis)


Toppet skallesluger

(Mergus serrator)

 

Troldand

(Aythya fuligula)

 

Duefugle

(Columbiformes):

 

Egentlige duer

(Columbidae):

 

Ringdue

(Columba palumbus)

 

Tyrkerdue

(Streptopelia decaocto)

 

Hønsefugle

(Galliformes):

 

Fasanfugle

(Phasianidae):

 

Fasan

(Phasianus colchicus)

 

Lappedykkere

(Podicipediformes):

 

Lappedykkere

(Podicipedidae):

 

Gråstrubet lappedykker

(Podiceps grisegena)

 

Lille lappedykker

(Tachybaptus ruficollis)

 

Sorthalset lappedykker

(Podiceps nigricollis)

 

Toppet lappedykker

(Podiceps cristatus)

 

Lommer

(Gaviiformes):

 

Lommer

(Gaviidae):

 

Rødstrubet lom

(Gavia stellata)

 

Mågevadefugle

(Charadriiformes):

 

Alkefugle

(Alcidae):

 

Alk

(Alca torda)

 

Lomvie

(Uria aalge)

 

Søkonge

(Alle alle)

 

Brokfugle

(Charadriidae):

 

Hjejle

(Pluvialis apricaria)

 

Lille præstekrave

(Charadrius dubius)

 

Stor præstekrave

(Charadrius hiaticula)

 

Strandhjejle

(Pluvialis squatarola)

 

Vibe

(Vanellus vanellus)

 

Klyder og stylteløbere

(Recurvirostridae):

 

Klyde

(Recurvirostra avosetta)

 

Måger

(Laridae):

 

Hvidvinget måge

(Larus glaucoides)

 

Hættemåge

(Chroicocephalus ridibundus)

 

Ride

(Rissa tridactyla)

 

Sildemåge

(Larus fuscus)

 

Stormmåge

(Larus canus)

 

Svartbag

(Larus marinus)

 

Sølvmåge

(Larus argentatus)

 

Sneppefugle

(Scolopacidae):

 

Almindelig ryle

(Calidris alpina)

 

Brushane

(Philomachus pugnax)

 

Dobbeltbekkasin

(Gallinago gallinago)

 

Dværgryle

(Calidris minuta)

 

Islandsk ryle

(Calidris canutus)

 

Islandsk rødben

(Tringa totanus robusta)

 

Lille kobbersneppe

(Limosa lapponica)

 

Mudderklire

(Actitis hypoleucos)


Sandløber

(Calidris alba)


Sortgrå ryle

(Calidris maritima)

 

Sortklire

(Tringa erythropus)

 

Stenvender

(Arenaria interpres)

 

Stor regnspove

(Numenius arquata)

 

Tinksmed

(Tringa glareola)

 

Strandskader

(Haematopodidae):

 

Strandskade

(Haematopus ostralegus)

 

Terner

(Sternidae):

 

Havterne

(Sterna paradisaea)

 

Splitterne

(Sterna sandvicensis)

 

Rovfugle

(Falconiformes):

 

Falke

(Falconidae):

 

Tårnfalk

(Falco tinnunculus)

 

Vandrefalk

(Falco peregrinus)

 

Fiskeørne

(Pandionidae):

 

Fiskeørn

(Pandion haliaetus)

 

Glenter, ørne & høge

(Accipitridae):

 

Blå kærhøg

(Circus cyaneus)

 

Havørn

(Haliaeetus albicilla)

 

Kongeørn

(Aquila chrysaetos)

 

Musvåge

(Buteo buteo)

 

Rød glente

(Milvus milvus)

 

Rørhøg

(Circus aeruginosus)

 

Spurvehøg

(Accipiter nisus)


Skrigefugle

(Coraciiformes):


Isfugle

(Alcedinidae):


Isfugl

(Alcedo atthis)


Spurvefugle

(Passeriformes):

 

Drosselfugle

(Turdidae):


Bynkefugl

(Saxicola rubetra)

 

Rødhals

(Erithacus rubecula)

 

Rødstjert

(Phoenicurus phoenicurus)

 

Sangdrossel

(Turdus philomelos)

 

Sjagger

(Turdus pilaris)

 

Solsort

(Turdus merula)

 

Sortstrubet bynkefugl

(Saxicola torquatus)

 

Stenpikker

(Oenanthe oenanthe)

 

Sydlig blåhals

(Luscinia svecica cyanecula)

 

Finker

(Fringillidae):

 

Bogfinke

(Fringilla coelebs)

 

Dompap

(Pyrrhula pyrrhula)

 

Grønirisk

(Carduelis chloris)

 

Grønsisken

(Carduelis spinus)

 

Kernebider

(Coccothraustes coccothraustes)

 

Stillits

(Carduelis carduelis)

 

Tornirisk

(Carduelis cannabina)

 

Fluesnappere

(Muscicapidae):


Grå fluesnapper

(Muscicapa striata)


Halemejser

(Aegithalidae):


Halemejse

(Aegithalos caudatus)


Jernspurve

(Prunellidae):

 

Jernspurv

(Prunella modularis)

 

Kragefugle

(Corvidae):

 

Allike

(Corvus monedula)

 

Gråkrage

(Corvus cornix)

 

Husskade

(Pica pica)

 

Ravn

(Corvus corax)

 

Råge

(Corvus frugilegus)

 

Sortkrage x Gråkrage

(Corvus corone x C. cornix)

 

Lærker

(Alaudidae):

 

Sanglærke

(Alauda arvensis)

 

Bjerglærke

(Eremophila alpestris)

 

Mejser

(Paridae):

 

Blåmejse

(Cyanistes caeruleus)

 

Musvit

(Parus major)

 

Sortmejse

(Periparus ater)


Sumpmejse

(Poecile palustris)

 

Pibere og vipstjerter

(Motacillidae):

 

Engpiber

(Anthus pratensis)

 

Gul vipstjert

(Motacilla flava)

 

Hvid vipstjert

(Motacilla alba)

 

Skærpiber

(Anthus petrosus)

 

Sangere

(Sylviidae):

 

Gulbug

(Hippolais icterina)

 

Gransanger

(Phylloscopus collybita)

 

Gærdesanger

(Sylvia curruca)

 

Løvsanger

(Phylloscopus trochilus)

 

Munk

(Sylvia atricapilla)


Rørsanger

(Acrocephalus scirpaceus)

 

Sivsanger

(Acrocephalus schoenobaenus)


Tornsanger

(Sylvia communis)

 

Smutter

(Troglodytidae):

 

Gærdesmutte

(Troglodytes troglodytes)

 

Spurve

(Passeridae):

 

Gråspurv

(Passer domesticus)

 

Skovspurv

(Passer montanus)

 

Spætmejser

(Sittidae):

 

Spætmejse

(Sitta europaea)

 

Stære

(Sturnidae):

 

Stær

(Sturnus vulgaris)

 

Svaler

(Hirundinidae):

 

Bysvale

(Delichon urbica)

 

Digesvale

(Riparia riparia)

 

Landsvale

(Hirundo rustica)

 

Timalier

(Timaliidae):

 

Skægmejse

(Panurus biarmicus)

 

Tornskader

(Laniidae):

 

Rødrygget tornskade

(Lanius collurio)

 

Vandstære

(Cinclidae):

 

Vandstær

(Cinclus cinclus)

 

Værlinger

(Emberizidae):

 

Bomlærke

(Emberiza calandra)

 

Gulspurv

(Emberiza citrinella)

 

Rørspurv

(Emberiza schoeniclus)

 

Spættefugle

(Piciformes):

 

Spætter

(Picidae):

 

Stor flagspætte

(Dendrocopos major)

 

Storkefugle

(Ciconiiformes):

 

Hejrer

(Ardeidae):

 

Fiskehejre

(Ardea cinerea)

 

Rørdrum

(Botaurus stellaris)

 

Sølvhejre

(Ardea alba)

 

Ibisser og skestorke

(Threskiornithidae):

 

Skestork

(Platalea leucorodia)

 

Stormfugle

(Procellariiformes):

 

Egentlige stormfugle

(Procellariidae):

 

Mallemuk

(Fulmarus glacialis)

 

Tranefugle

(Gruiformes):

 

Traner

(Gruidae):

 

Trane

(Grus grus)

 

Vandhøns

(Rallidae):

 

Blishøne

(Fulica atra)

 

Grønbenet rørhøne

(Gallinula chloropus)

 

Årefodede

(Pelecaniformes):

 

Skarver

(Phalacrocoracidae):

 

Skarv

(Phalacrocorax carbo)

 

Retur til forside